Translate

REGULAMIN dla czytelników bloga

REGULAMIN dla czytelników bloga

1. Proszę o szczere komentarze
2. Nie kopiować treści, zdjęć itp.
3. Nie podszywać pod blogerkę
4. Nie używać wulgaryzmów w komentarzach
5. Szanuj innych
6. Nie reklamuj swojego bloga w komentarzu (z wyjątkiem o podobnej tematyce jak mój blog - to chętnie poznam)

NIE STOSOWANIE SIĘ DO REGULAMINU CZEKAJĄ KONSEKWENCJE !!!

środa, 3 grudnia 2014

Aparaty słuchowe vs implant ślimakowy vs naturalny słuch - audiogram

Szukałam wyniki badań audiogramu pacjentów w implantach, którzy nosili aparat wcześniej. Jak im poprawia rozumienie mowy, słyszenie. Żeby pokazać jak ktoś zastanawia się nad implantem i ma taki niedosłuch jak te pacjenci, że warto wszczepiać, jak dużo poprawia słyszenie, czy duża różnica. Decyzja należy do pacjentów oczywiście.

Legenda:
A - aparat słuchowy
CI - implant ślimakowy
NS - naturalny słuch pacjenta





Pacjent nr 1 

Na zielono to w implancie słyszy na szerszych częstotliwościach i lepiej niż w aparatach, a na żółto to aparat pomagał słabo bo ucinał niektóre głoski i trzeba mówić bardzo głośno i wyraźnie, przez co utrudnia rozumienie mowy.

Sporo poprawiło słyszenie w implancie niż w aparacie.






Pacjent nr 2

Jak widać, że mając niedosłuch w aparacie niestety w granicy mowy sporo głosków ucina, przez co słabe rozumienie mowy. W implancie jest o niebo lepiej :)












Pacjent nr 3

Jak widać, że mając taki niedosłuch w aparacie jest skrajny spadek w średnich i wysokich tonach. Widać dużą poprawę w implancie.












Pacjent nr 4

Widać dużą poprawę w implancie. W aparatach trzeba bardzo głośno mówić do takiej osoby, z resztą nie wiem czy zrozumiałby mowę..














Pacjent nr 5

W aparacie jest skrajny spadek przez co na pewno korzyści zrozumienia mowy jest marna, właściwie nie ma szans na prawidłowe zrozumienie mowy.
W implancie lepiej.













Pacjent nr 6

W aparatach jest spadek i krótki zakres częstotliwości, słyszy tylko do 2000 Hz, a rozumienie mowy jest najważniejsze do 4000 Hz.. Dlatego uciekają dźwięki, głoski w aparacie. W implancie jest szerszy zakres częstotliwości i sprawia lepsze rozumienie mowy.










Podsumowanie audiogramów:

Wszyscy pacjenci, których wymieniłam uzyskały lepsze słyszenie w implancie niż w aparacie. Ale audiogram to nie wszystko jeśli chodzi o rozumienie mowy. Nie wiadomo który z nich lepiej czy gorzej radzi ze zrozumieniem mowy, trzeba mieć rehabilitację, żeby móc rozumieć mowę bez czytania z ust. Co z tego widzę, że pacjenci nr 1,2, 3, może jeszcze 4,  powinni dobrze radzić ze zrozumieniem mowy. Oczywiście dzięki rehabilitacji. Pacjent nr 5 i 6 mogą mieć lekkie trudności ze zrozumieniem mowy, ale da się to dobrze wyrehabilitować, ale żeby zrozumieć trzeba włożyć więcej wysiłku. Miałam w starym implancie co pacjent nr 5 i 6 i owszem rozumiałam mowę, ale musiałam bardziej wysilać się na słuchaniu, ale dało się rozmawiać przez telefon czy bez czytania z ust. Dlatego czytanie z ust w takim wypadku ułatwiało rozumienie.


Poniżej przedstawiam przykładowe ubytki niedosłuchów zalecane implantowania.

W ostatnim audiogramie jeszcze może mieć korzyści z aparatów słuchowych, wiadomo już nie będą rewelacyjne ;)

3 komentarze:

  1. Bardzo dobrze wytłumaczone. Sam ostatnio zaobserwowałem u siebie pogorszenie słuchu. Potrzebny jest mi dobry Lekarz Laryngolog Szczecin, który zdiagnozuje przyczynę problemu.

    OdpowiedzUsuń
  2. W Bydgoszczy szeroka oferta aparatów słuchowych Bydgoszcz umożliwia wybór odpowiedniego modelu dla każdej osoby z zaburzeniami słuchu. Sklepy i gabinety audiologiczne oferują zarówno klasyczne, jak i najnowsze modele dostosowane do indywidualnych potrzeb.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wzrok i słuch to najważniejsze zmysły, jeśli zauważa się jakiekolwiek pogorszenie w tym zakresie to trzeba jak najszybciej wybrać się do odpowiedniego lekarza. Można przy prawidłowym leczeniu zatrzymać proces bądź cofnąć zmiany aby cieszyć się dobrym słuchem na lata. A jeśli jest taka konieczność korzystać z aparatu słuchowego, to żaden wstyd nawet w młodszym wieku.

    OdpowiedzUsuń